În prima cursă după ce Marco Wittmann (Germania) a câştigat titlul de campion DTM al piloţilor, BMW Team RMG şi-a asigurat trofeul în competiţia echipelor la Zandvoort (Olanda). Echipa condusă de Stefan Reinhold (Germania) a încheiat penultima etapă a sezonului cu Wittmann pe locul al doilea - a cincea clasare a sa pe podium în acest an - şi cu Maxime Martin (Belgia, Samsung BMW M4 DTM) pe poziţia a şasea.

2014 DTM Zandvoort
În prima cursă după ce Marco Wittmann (Germania) a câştigat titlul de campion DTM al piloţilor, BMW Team RMG şi-a asigurat trofeul în competiţia echipelor la Zandvoort (Olanda). Echipa condusă de Stefan Reinhold (Germania) a încheiat penultima etapă a sezonului cu Wittmann pe locul al doilea - a cincea clasare a sa pe podium în acest an - şi cu Maxime Martin (Belgia, Samsung BMW M4 DTM) pe poziţia a şasea. Cu un total de 193 de puncte în cont, BMW Team RMG se va prezenta la finala stagiunii de la Hockenheim (Germania) cu un avans insurmontabil. De asemenea, Martin şi-a asigurat trofeul "Rookie of the Year", ceea ce îl face succesorul lui Wittmann, nimeni altul decât coechipierul său şi noul campion DTM.

La finalul unei curse agitate, desfăşurată pe parcursul a 43 de tururi ale "Circuit Park Zandvoort", cu patru intervenţii ale Safety Car, Wittmann a adus modelul Ice-Watch BMW M4 DTM la sosire cu o întârziere de 7,4 secunde faţă de învingătorul Mattias Ekström (Suedia, Audi). Locul al treilea i-a revenit lui Martin Tomczyk (Germania), cu BMW M Performance Parts M4 DTM. Pilotul BMW Team Schnitzer a urcat pe podium pentru prima dată de la cursa desfăşurată la Nürburgring în august 2012.

Joey Hand (SUA) a reuşit un start bun cu modelul Crowne Plaza Hotels BMW M4 DTM şi iniţial a ratat de puţin o clasare în puncte, după ce a încheiat întrecerea pe locul al 11-lea. Cu toate acestea, americanul a obţinut un punct după ce Daniel Juncadella a fost penalizat după cursă pentru un incident a cărui victimă a fost Augusto Farfus. Ceilalţi piloţi BMW nu au reuşit să acumuleze bonificaţii. Bruno Spengler (Canada) a trecut linia de sosire pe locul al optulea cu BMW Bank M4 DTM, dar a primit o penalizare pentru o coliziune cauzată înainte de finalul întrecerii, astfel că a fost clasat pe poziţia a 16-a. Piloţii BMW Team MTEK, Timo Glock (Germania, Deutsche Post BMW M4 DTM) şi António Félix da Costa (Portugalia, Red Bull BMW M4 DTM), au ocupat locurile al 12-lea, respectiv al 13-lea. Glock a avut ghinion la start, când maşina lui a rămas blocată la începutul turului de formare şi a fost obligată să ia startul de pe ultima linie a grilei.

Învingătorul de anul trecut, Augusto Farfus (Brazilia), a avut parte de o cursă scurtă, încheiată după doar 18 tururi. Modelul Castrol EDGE BMW M4 DTM a fost lovit din spate de Daniel Juncadella (Spania, Mercedes) şi a fost trimis în glisierele de protecţie. Farfus a scăpat fără leziuni, dar maşina a rămas blocată în bancul de pietriş.

Jens Marquardt (director BMW Motorsport): "A fost o cursă plină de evenimente. Numeroasele neutralizări au făcut dificilă derularea cursei aşa cum ne-am plănuit. A trebuit să schimbăm continuu strategia, iar ultimele tururi au fost un adevărat sprint. Suntem fericiţi că avem doi piloţi pe podium. Marco Wittmann şi Martin Tomczyk au reuşit performanţe foarte bune şi şi-au păstrat calmul în orice moment. Sunt foarte mulţumit pentru Martin. Şi-a primit răsplata pentru întreaga muncă depusă astăzi. În acelaşi timp, el a confirmat îmbunătăţirea continuă a performanţelor sale în ultimele curse şi a obţinut un podium aşteptat de multă vreme. Maxime Martin a avut şi el o cursă bună şi a obţinut deja titlul de «Debutantul Anului». Suntem încântaţi pentru BMW Team RMG, care a câştigat competiţia echipelor cu o cursă înainte de final. Felicitări lui Mattias Ekström şi echipei Audi pentru victorie."