După prima etapă a sezonului - desfăşurată la Hockenheim (Germania) şi încununată de succes -, un alt pilot BMW a urcat pe podium şi în cea de-a doua cursă DTM din acest an: Bruno Spengler (Canada / BMW Team Schnitzer / BMW Bank M3 DTM) a trecut linia de sosire pe locul al doilea, repetând rezultatul de anul trecut pe "Brands Hatch Circuit" (1,929 km).

2013 DTM Brands Hatch
După prima etapă a sezonului - desfăşurată la Hockenheim (Germania) şi încununată de succes -, un alt pilot BMW a urcat pe podium şi în cea de-a doua cursă DTM din acest an: Bruno Spengler (Canada / BMW Team Schnitzer / BMW Bank M3 DTM) a trecut linia de sosire pe locul al doilea, repetând rezultatul de anul trecut pe "Brands Hatch Circuit" (1,929 km). La finalul celor 98 de tururi, campionul en-titre din DTM a avut o întârziere de 7,641 faţă de pilotul Audi învingător, Mike Rockenfeller (Germania). Robert Wickens (Canada / Mercedes-Benz) s-a clasat al treilea.

Al doilea cel mai bine clasat pilot BMW a fost Marco Wittmann (Germania / BMW Team MTEK), aflat la doar a doua cursă DTM. În vârstă de 23 de ani, germanul a ocupat locul al patrulea cu al său Ice-Watch BMW M3 DTM, o poziţie înaintea lui Joey Hand (SUA / BMW Team RBM). Acestea au fost cele mai bune rezultate în DTM pentru ambii piloţi. Augusto Farfus (Brazilia) a fost extrem de ghinionist. Aflat pe locul al doilea, câştigătorul primei etape de la Hockenheim (Germania) a trebuit să abandoneze în turul 65, din cauza unei probleme tehnice survenită la maşina Castrol EDGE BMW M3 DTM.

Dirk Werner (Germania), Timo Glock (Germania) şi Martin Tomczyk (Germania) au ocupat locurile al 12-lea, al 13-lea, respectiv al 14-lea. După ce a fost deposedat de pole position, Tomczyk a reuşit la un moment dat să revină în Top 10, după ce a fost ultimul pe grilă la start. Cu toate acestea, el a fost obligat să iasă de pe circuit în urma unui duel roată la roată, pierzând orice şanse pentru o clasare în puncte. Asemenea lui Tomczyk şi Glock, Andy Priaulx (Marea Britanie) a fost şi el implicat într-un incident şi în final s-a clasat al 19-lea.

Noul lider al clasamentului piloţilor este Rockenfeller, cu 29 de puncte. Spengler se află în urma lui Rockenfeller, la un singur punct. Farfus este al treilea, graţie celor 25 de puncte primite pentru victoria din prima etapă. BMW Team Schnitzer a preluat şefia clasamentului echipelor, urmată de BMW Team RBM. În competiţia constructorilor, BMW se menţine lider cu 101 puncte în cont.

Week-endul de cursă a continuat pentru Tomczyk şi Farfus. Imediat după cursa de la Brands Hatch, cei doi piloţi BMW au decolat spre Nürburgring-Nordschleife (Germania), unde s-au alăturat BMW Team Schubert şi au luat startul cu modelele BMW Z4 GT3 în cursa de 24 de ore.

Jens Marquardt (director BMW Motorsport): "În general, suntem mulţumiţi de cea de-a doua cursă a sezonului. Trei piloţi între primii cinci este un rezultat foarte bun în orice cursă. Totuşi, când iei startul cu şase piloţi în Top 10, trebuie să recunoşti că puteai obţine mai mult. Bruno Spengler şi echipa lui au făcut o treabă excelentă. Sunt încântat şi de performanţa lui Marco Wittmann, a cărui clasare pe locul al patrulea la doar a doua cursă în DTM demonstrează potenţialul imens de care dispune. Joey Hand, care a încheiat al cincilea, a avut şi el o evoluţie impresionantă de-a lungul întregului week-end. Pe de altă parte, Augusto Farfus a fost ghinionist. Ca şi la Hockenheim, era pe cale să obţină o clasare pe podium, dar a trebuit să abandoneze din cauza unei probleme tehnice ale maşinii. Câteva manevre de pe circuit au fost la limita extremă, iar piloţii noştri au fost cei care au avut de suferit. Felicitări echipei Audi şi lui Mike Rockenfeller pentru victorie."